Agresia a politika

Autor: Dušan Fábik | 14.3.2019 o 8:37 | (upravené 14.3.2019 o 9:13) Karma článku: 1,41 | Prečítané:  583x

Politika a politické presvedčenia sú úzko späté s prejavmi agresie. Čím to je, že práve politika vzbudzuje tak silné emócie?

Na svete existuje len pár vecí, ktoré vzbudzujú u ľudí také vášne ako politika. Samotné politické presvedčenia môžu rozhádať aj blízkych ľudí a na krátku dobu rozhnevať aj dobrých kamarátov. Pri politických debatách ľudia neraz zvyšujú hlas a prezentujú svoj názor so všetkým oduševnením. Pokiaľ druhí ľudia presadzujú iný politický názor, objavuje sa hnev a zlosť, ktoré vedú k silnej obrane svojho politického presvedčenia. Politika a politické názory sú totiž úzko späté s prirodzenou ľudskou agresiou.

Vodca ako pud

Ak chceme porozumieť tomuto základnému ľudskému pudu (agresii), musíme sa obzrieť ďaleko do minulosti. Už pred mnohými tisíckami rokov, keď sa formoval ľudský druh, existovala tendencia žiť v skupinách a drobných spoločenstvách. Pre prežitie každej skupinky  hral dôležitú funkciu vodca skupiny. Práve naňho sa mohli v nejasnej alebo ohrozujúcej situácii obrátiť členovia skupiny a jeho schopnosť rozhodovať zabezpečovala istotu, prežitie a ochranu.

Z mnohých historických nálezov vieme, že medzi skupinami sa bojovalo a súperilo. Každá skupina, ktorá prišla v ohrozujúcej situácii o svojho vodcu, zostala neistá a ohrozená pred ďalším vonkajším nebezpečenstvom a druhou skupinou jedincov. Schopnosť prežiť sa vtedy rapídne znížila. V priebehu rokov sa preto nevyhnutne musela vyvinúť pohnútka skupiny, mať svojho vodcu za akýchkoľvek okolností.

Vodca v súčasnosti

V dnešnej dobe je zjavné, že politickí predstavitelia tvoria pokračovanie tohto evolučného spôsobu fungovania skupiny. Politický vodca, ktorého si zvolila skupina občanov, predstavuje pre dané osoby bezpečie, istotu a prísľub lepšej budúcnosti. Rovnako ako v minulosti, aj tento vodca zabezpečuje rozhodovanie a ochranu ľuďom. A rovnako ako v minulosti sú aj dnes ľudia schopní mať a obraňovať svojho vodcu za akýchkoľvek okolností. Spochybnenie voleného politika, jeho skutkov, rozhodnutí a zákonov znamená, na pudovej úrovni človeka, spochybnenie a ohrozenie svojho pocitu bezpečia a istoty. Preto ak ľudia nechcú stratiť tento pocit istoty, je nevyhnutné, aby svojho vodcu „ochránili“ a ospravedlnili. A to aj za cenu hnevu a zlosti voči druhým, nadávok a ďalších prejavov agresie.

V minulosti ochrana vodcu spoločenstva obsahovala skôr fyzický spor a súperenie. Z evolučného hľadiska bola agresia dokonca výhodou. Čím bola skupina agresívnejšia, tým mala väčšiu šancu na prežitie a ochranu svojho vodcu. V súčasnosti má podobu vyostrených verbálnych konfliktov voličov rôznych politických strán, ktorí obhajujú kroky svojich vyvolených politikov (napr. na internetových diskusiách).

Efektivita vodcu

Zároveň platí, že politický vodca, ktorý dokáže svojou rétorikou a postojmi efektívnejšie pôsobiť na základné primárne pudy jedinca, bude svojimi voličmi omnoho energickejšie a agresívnejšie, teda pudovejšie bránený. V tomto prípade budú jeho voliči omnoho ochotnejšie prehliadať jeho nedostatky. Už J. Goebbels, minister propagandy Tretej ríše, tvrdil, že propaganda musí apelovať na ľudské pudy. Ako príklad môžem uviesť výrok A. Hitlera: „Židov musíme vyhubiť, pretože poťahujú drôtikmi, inak nám nič nepomôže!“ Tento výrok značne apeluje na ľudský pud sebazáchovy. V jednoduchosti vyjadruje myšlienku: buď budeme konať, alebo zomrieme. Buď budeme vraždiť, alebo budeme vyvraždení.

Naopak, politický vodca, ktorý neapeluje na ľudské pudy a prináša najmä racionálne zdôvodnenia, nebude mať takú podporu vo svojich voličoch a tí ho nebudú ani natoľko pudovo brániť pred jeho nedostatkami.

Agresia ako obrana

Okrem pudovej stránky politiky existuje aj osobná. Jedinec, ktorý volí preferovaného politika, preberá a zdieľa jeho hodnoty, názory a postoje. Pokiaľ je tento politický vodca spochybňovaný alebo osočovaný, jedinec prežíva zároveň útok na jeho vlastné hodnoty, názory a postoje. Je spochybnená jeho adekvátnosť voľby, sebahodnota a schopnosť primerane odhadnúť daného politika. Za takýchto podmienok sa človek taktiež púšťa do obrany svojho politického vodcu aj za cenu hnevu, agresie a osočovania ostatných politických oponentov a predstaviteľov. Je ochotný prehliadať mnohé „prešľapy“ svojho lídra, a to aj v prípade, že sú preukázateľné a jednoznačné. Jeho obhajobou totiž nebráni len jeho, ale najmä svoje rozhodnutie, postoje, sebahodnotu, identitu a postavenie v spoločnosti. Nie je preto prekvapením, že keď je v stávke tak veľa, spúšťa sa v jedincovi základná pudová zložka, t.j. agresia, ktorá má ochrániť všetky osobnostné elementy v sebasystéme jedinca.

Politický psychológ Jost a jeho výskum

Zaujímavý poznatok predložil politický psychológ Jost vo svojej teórii ospravedlňovania systému (System Justification Theory). Svojimi výskumami zistil, že voliči chcú v prvom rade vnímať systém ako stály a stabilný, než aby preferovali jeho funkčnosť. Potreba poriadku a jednoduchosti teda spôsobuje, že jedinec má motiváciu vidieť systém ako dobrý a dokonca žiaduci, hoci z objektívneho hľadiska taký nemusí byť. Ide o ďalší faktor, ktorý môže viesť k agresívnej obhajobe voleného politika.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Zuzany Vasičákovej Očenášovej

Na tri mesiace som znovu prežila socíkovské detstvo

Dejiny sa neopakujú, len rýmujú.


Už ste čítali?